Перейти до основного вмісту

Сторінка класного керівника

Коронавірус: про що варто знати кожному
https://www.facebook.com/groups/1896573893898185/permalink/2517694581786110

Березень

КОРОНАВІРУС COVID-19: ЯК ПОШИРЮЄТЬСЯ, ЯКІ СИМПТОМИ ТА ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ЗАХВОРЮВАННЯ


Вже декілька місяців люди по всьому світу живуть у певному страху перед новим захворюванням, яке отримало назву - коронавірус, а пізніше і медичне ім’я “COVID-19”. Здебільшого паніка навколо спалаху вірусу ґрунтується на відсутності хоча б найелементарнішої інформації про цей новий вірус: як він поширюється, які симптоми захворювання та як можна хоч трішки збільшити свої шанси, щоб не заразитися.

Як поширюється коронавірус COVID-19?

Поточне розуміння того, як поширюється вірус, який викликає коронавірусну хворобу 2019 (COVID-19), багато в чому ґрунтується на відомостях про подібні коронавіруси.
Поширення від людини до людини
Вважається, що вірус поширюється в основному від людини до людини:
- Між людьми, які перебувають у тісному контакті один з одним (близько 6 футів).
- Через краплі, що утворюються, коли заражена людина кашляє або чхає. Ці краплі можуть приземлятися в рот або ніс людей, які знаходяться поруч або, можливо, вдихатися ними просто в легені.
Утримуйтесь від контакту із зараженими поверхнями чи предметами
Можливо, людина може отримати COVID-19, торкнувшись поверхні або предмета з вірусом, а потім торкнувшись власного рота, носа чи, можливо, очей, але це не вважається основним способом поширення вірусу.
Коли відбувається поширення?
Люди вважаються найбільш заразними, коли у них наявна найбільша кількість симптомів захворювання.
У деяких випадках можливе поширення вірусу людиною ще до прояви у неї симптомів; були повідомлення про такі випадки зараження новим коронавірусом, але це не вважається основним способом поширення вірусу.
Наскільки ефективно поширюється вірус?
Швидкість поширення вірусу від людини до людини може змінюватися, адже залежить від багатьох факторів. Деякі віруси дуже заразні (як кір), а інші - менш. Ще одним фактором є те, чи триватиме поширення на кілька поколінь людей (якщо поширення буде постійним).
Вірус, що викликає COVID-19, схоже, легко та стабільно поширюється в провінції Хубей та інших частинах Китаю.
У Сполучених Штатах поширення від людини до людини відбулося лише серед кількох близьких контактів і не поширюється нині.

Симптоми

За підтвердженими випадками захворювання на коронавірус 2019 (COVID-19), зареєстровані захворювання варіювалися від легкої симптоматики до важкої хвороби та смерті. Симптоми можуть включати:
Лихоманку
Кашель
Задишку
Наразі CDC вважає, що симптоми COVID-19 можуть проявлятися через 2 дні або через 14 днів після впливу. Це ґрунтується на тому, що раніше період інкубації вірусу розглядався як схожий до вірусів MERS-CoV.
Зауважимо, що не слід панікувати, якщо у вас є кашель та задишка. Це може бути проявом запалення легенів, бронхіту чи звичайної застуди. Але не слід в такому випадку затягувати візит до лікаря. Краще раніше здати усі необхідні аналізи та спокійно спати.
Також не варто панікувати, якщо є прояви усіх трьох симптомів. Аналізи можуть підтвердити звичайний грип.
У будь-якому випадку, потрібно проконсультуватися з лікарем, пройти обстеження та дотримуватися його порад стосовно лікування. Навіть грип може призвести до летального випадку (смерті), якщо неправильно лікуватися.
Коронавірус COVID-19 - це нове захворювання, і потрібно більше дізнатися про способи його передачі, ступінь тяжкості та інші особливості.

Як вберегтися?

Попри те, що наразі безпосередній ризик цього нового вірусу для української громадськості низький, кожен може зробити свій внесок для того, щоб допомогти медичним органам правильно і вчасно реагувати на цю нову загрозу громадському здоров’ю.
Зараз сезон грипу та респіраторних захворювань. Тому CDC рекомендує отримувати вакцину проти грипу, вживати щоденних профілактичних заходів, щоб допомогти зупинити поширення мікробів, а також приймати противірусні препарати проти грипу, якщо їх призначають.

Березень

Інформаційна година "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2"

https://drive.google.com/file/d/1fmJ6AXeqCfs9P3cruIXSdIJzzyoHNQQI/view?usp=sharing

Квітень


Година спілкування  «Здоров’я – джерело життя»

Уперше Всесвітній день здоров'я було відзначено 7 квітня  1950 року. Відтоді заходи, що проводяться щороку в цей день, дозволяють ще раз голосно нагадати всім і кожному, що здоров’я – це безцінний скарб.


Квітень
Година спілкування до Всесвітнього дня авіації й космонавтики "Космос відомий і невідомий"

12 квітня в Україні відзначають День космонавтики. І хоча космос – далекий і близький – завжди вабив людей, ми про нього й досі знаємо дуже мало.
Що таке космос
Слово "космос" з грецької перекладається як "порядок", "устрій", "впорядкованість". У стародавні часи так називали світобудову – тобто йшлося про Лад на противагу Хаосу. Зараз космос – це все, що існує за межею земної атмосфери. Таке поняття космічного простору припускає його нескінченність.
Учені умовно поділяють Всесвіт на кілька частин. Отож космос є

  • далекий (міжзоряний простір; міжгалактичний простір);
  • близький (навколоземний космічний простір; міжпланетний простір).
Сонце - порівняно невелика зірка у космосі - фото 239420
Цікаві факти про космос і планети
  1. Юпітер може вмістити в себе тисячу планет розміром з нашу Землю. Але при цьому Сонце більше за цього гіганта, хоча якщо порівнювати наше головне світило з іншими зірками у Всесвіті – то воно виявиться неймовірно крихітним. Наприклад, зірка Великий Пес більша за Сонця в півтори тисячі разів.
  2. Одна доба на Венері триває 224,7 "земних" дні, тобто понад 7 місяців. Венера – це також єдина планета Сонячної системи, яка обертається проти годинникової стрілки
  3. Ви не змогли б пройтися по Юпітеру, Сатурну, Урану або Нептуну, тому що у них немає твердої поверхні.
  4. Найвища гора, відома людині, розташована на астероїді Веста. Вона заввишки 22 км у висоту. Астероїд Веста – друге за масою тіло в поясі астероїдів між орбітами Марса і Юпітера.
  5. На планеті HD189733b постійно йде скляний дощ.
  6. Космічний простір не може мати ні центру, ні краю тому, що відповідно до теорії відносності Ейнштейна гравітація згинає весь простір в нескінченну криву.
  7. Всесвіту, ймовірно, близько 15 млрд років, але оцінки вчених коливаються.
  8. 98% маси всіх об'єктів Сонячної Системи становить маса Сонця.
  9. Тривалість повного місячного затемнення становить 104 хвилини, а от повне сонячне затемнення триває не більше ніж 7,5 хвилин.
  10. У сузір'ї Орла дослідники виявили газову хмару. Як вважають астрономи, у ній є досить алкоголю, щоб випустити 400 трильйонів пляшок пива.
Невідомі факти про Землю
  1. Кожну хвилину Земля пролітає 19 300 кілометрів.
  2. Температура на орбіті Землі дорівнює + 4 °С
  3. Навколо нашої планети обертається понад 8 тисяч одиниць космічного сміття.
  4. Відстань до найближчої (після Сонця) від нас зірки (Проксими Центавра) становить 4,24 світлових роки.
  5. Вчені вважають, що планети, схожі на Землю, є у кожної шостої зірки. Це означає, що тільки в нашій Галактиці може бути близько 33 млрд планет, придатних для життя.
  6. Люди завжди бачать один і той же бік Місяця. Гравітаційне поле Землі сповільнює обертання Місяця навколо своєї осі, тому своє обертання планета проходить за той же час. Крім того, зворотна сторона Місяця більш горбиста порівняно з тією, яку видно.
  7. Міжнародна космічна станція – найдорожчий об'єкт в історії людства. На орбіті Землі МКС перебуває із 1998-го. Ціна створення і підтримки станції в працездатному стані, за приблизними підрахунками експертів, вже наближається або навіть перевищила 150 млрд доларів.
  8. Найбільший метеорит, який впав на Землю, – це 2,7-метровий "Гоба" (Hoba). Його виявили в Намібії. Вага метеорита становила 60 тонн, а на 86% він складався із заліза, що зробило його найбільшим шматком заліза природного походження на планеті.
  9. Якби Земля оберталася навколо Сонця в зворотну сторону, то рік був би на два дні коротшим.
  10. Нагадаємо, що сам Місяць не світить. Те світіння, яке ми спостерігаємо по ночах, – це відбите супутником Землі світло Сонця.

Неймовірні факти про космос

  1. У космосі панує тиша, адже там немає середовища для поширення звуку. Тим, хто любить помовчати, космос напевно припав би до душі.
  2. Багато хто вважає, що космос – це повний вакуум. Але на 88 галонів космічної матерії доводиться принаймні 1 атом, а от у вакуумі немає атомів чи молекул.
  3. Чорна діра – найяскравіший об'єкт у всьому Всесвіті. Всередині неї сила гравітації настільки велика, що з неї неможливо вирватися навіть світлу. Було б логічно, якби ми взагалі не бачили чорну діру на небі, однак під час обертання діри, крім космічних тіл, поглинають ще й газові хмари, які і починають світитися.
  4. Світло Сонця, яке ми бачимо щодня, має вік близько 30 тисяч років. Саме тоді утворилася енергія, яку ми отримуємо від цього небесного світила, адже фотони долають шлях з ядра Сонця на поверхню рівно за 30 тисяч років. А ось після "визволення" їм треба лише 8 хвилин, що б дістатися до Землі.
  5. Коли ми дивимося на найдальші з видимих зірок, ми бачимо їх такими, якими вони були 14 мільярдів років тому. Світло від них летить крізь простір зі швидкістю 300 000 км / секунду і добирається до нас через багато мільярдів років.

Цікаве про космонавтів

  1. Перша земна істота в космосі – собака Лайка, яка була запущена в космічний простір на "Супутнику-2" в 1957 році. Собака загинула на кораблі через брак повітря. А сам супутник згорів в атмосфері Землі через порушення своєї орбіти.
  2. Ви добре знаєте, хто перший полетів у космос, але ми все ж нагадаємо: перший політ здійснив радянський астронавт Юрій Гагарін. 12 квітня 1961 року він пробув на орбіті 108 хвилин. З невеликим запізненням після нього в космос полетів американець Алан Шепард.
  3. Перша жінка в космосі – Валентина Терешкова. Її політ тривав понад майже три доби. Щоправда, Терешкова дуже погано почувалася та отримала серйозні проблеми зі здоров'ям. Це стало однією з причин, чому наступний політ жінки в космос відбувся тільки через 19 років.
  4. Коли Ніл Армстронг ступив на Місяць, він сказав свої знамениті слова: "Це один маленький крок для людини, але гігантський стрибок для всього людства". До слова, досі люди побували на поверхні супутника Землі тільки раз – 20 липня 1969 року.
  5. З Місяця космонавти привезли в цілому 380 кг місячної породи. Натомість там вони залишили платівку з історичним записом і власними автографами.
  6. Повна вартість скафандра для астронавтів становить близько 11 млн доларів, але – 70% це рюкзак і модуль управління.
  7. Американський бізнесмен Денніс Тіто став першим туристом, який відвідав космос. Він заплатив за подорож в квітні 2001 року 20 мільйонів доларів.
  8. Космонавти носять підгузники при посадці, зльоті і при виході у відкритий космос. Також космічні апарати мають туалети. Щоб позбутися відходів в умовах низької гравітації, астронавти повинні сидіти на пристрої, який відсмоктує відходи. Тверді відходи сушать і скидають в простір, а вода зберігається.
  9. До слова, у космосі плакати не варто, тому що сльози в умовах невагомості не стікають по щоках, а залишаються на поверхні ока у вигляді кульок, що викликає неприємні і болючі відчуття.
  10. Загалом, у невагомості дуже легко пересуватися – космонавти просто літають всередині космічної станції. Але й недоліки: м'язи втрачають силу, а кістки стають крихкими. Найбільше страждають ноги. Щоб не розучитися ходити, космонавти приймають вітаміни і кожен день займаються фізкультурою. Також в невагомості збільшується відстань між хребцями, і люди трішки виростають.
  11. Прийнято вважати, що людина вибухає в космосі без скафандра. Мовляв, тиск, з яким космос буде впливати на людський організм, призведе до того, що тіло просто розірве на частини. Насправді ж космонавт без скафандра буде почуватися у відкритому космосі нітрохи не гірше, ніж у звичайній воді. Шкіра буде тривалий час підтримувати нормальну температуру, а серце буде качати кров, як ні в чому не бувало. Єдина небезпека – відсутність кисню.
Квітень

22 квітняВсесвітній День Землі (International Mother Earth Day) 
Захистімо природу

 22 квітня – Всесвітній день Землі, свято єднання народів планети у справі захисту навколишнього середовища і збереження тих багатств і природних ресурсів, якими наділила нас природа.

Цю дату у 2009 році запропонувала Генеральна Асамблея ООН, і День Землі увійшов до офіційного переліку всесвітніх знаменних дат. До того це було неофіційне свято, яке відзначалося не у квітні, а 21 березня – в день весняного рівнодення. Починаючи з 1970 року, активісти і просто небайдужі люди у США влаштовували у цей день природоохоронні заходи та різноманітні акції. Робили вони це заради того, щоб пригорнути увагу до питань екології довкілля та здорового способу життя. У 1990 році до подібних акцій долучилися інші країни світу – саме тоді День Землі став міжнародною датою. День Землі має неофіційний символ – це зелена грецька літера Тета на білому тлі, а неофіційний прапор – зображення земної кулі на темно-синьому тлі.
 Це свято чистої Води, Землі й Повітря, яке має на меті об’єднати людей планети для захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу до екологічних проблем нашої планети. Цей день – нагадування про екологічні катастрофи, день, коли кожна людина має можливість замислитися над тим, що вона може зробити для розв’язання екологічних проблем.

Для більшості «екологія» – це щось таке далеке, незрозуміле, те, про що говорять міжнародні організації по телевізору, і що, здавалося б, ніяк не стосується пересічного українця, який не має атомної електростанції, не викидає відходи в річку. Проте  це не так. Щоденними простими вчинками однієї людини можна зекономити багато ресурсів природи або хоча б не забруднювати її.

Пам’ятаймо, все залежить від нас. Ми всі відповідальні за мир і гармонію, без якої життя на нашій планеті знаходиться під великим питанням. Добра воля і добрий дух в силах зупинити всякий наш помилковий напрямок. Будемо використовувати цю можливість, щоб зберегти перспективу життя!







Квітень
34 роки трагедії на Чорнобильській АЕС







26-го квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції сталися два вибухи та пожежа з незбагненними наслідками для всього світу. У ліквідації аварії взяли участь сотні тисяч людей, а кількість постраждалих невідома і досі.
Перші ліквідатори, які по тривозі прибули на охоплену полум'ям Чорнобильську станцію, взялися приборкувати атом практично голими руками: без спеціального захисного одягу чи протигазів. Від опромінення, отриманого в ті години, загинуло понад три десятки людей.
Щоб зменшити викиди радіації зі зруйнованого реактора, його з гелікоптерів закидали мішками з піском та свинцем. Загалом у ліквідації аварії взяли участь більше 600 тисяч людей. Точна кількість жертв та постраждалих невідома і досі. 
Унаслідок вибуху на ЧАЕС утворилася величезна радіоактивна хмара, яка поширилася далеко за межі України. Більше половини викинутих в повітря небезпечних речовин осіли на території Білорусі.
Відселяти людей із зони зараження почали лише через добу після аварії. Вони покидали власні домівки із мінімальною кількістю речей та документів. Їм обіцяли - це ненадовго, виявилося - назавжди. Люди, яким тоді довелось евакуйовуватись, вже кілька років поспіль проводять акцію пам'яті і оживляють покинуту Прип'ять.
Загалом із зони навколо станції виїхало майже чверть мільйона людей. Десятки населених пунктів назавжди зникли з карти України. Навколо зруйнованої ЧАЕС - утворилася мертва зона. Там живуть лише дикі тварини та поодинокі самосели. Ця зона простяглася на площу в кілька тисяч квадратних кілометрів - на цій території могли б легко розміститися три таких мегаполіси, як Київ.
Секрети Чорнобиля
За радянською версією, всіх опромінених ліквідаторів і працівників станції лікували в Москві. У фільмі НВО теж фігурує 6 столична клініка, та частина уражених радіацією лишилася в Києві. Українським лікарям забороняли ставити діагноз "променева хвороба". Досвід, здобутий після військових ядерних випробувань, був засекречений.
Трагізм ситуації та кожного з людей, хто постраждав унаслідок радіації, став основою для чималої кількості фільмів. Мова йде про документальні, де автори намагаються розібратися в питаннях, що насправді сталося і хто винен, і до художніх, коли біль і горе людини такі ж руйнівні, як і сама катастрофа.
"Чорнобиль – Хроніка важких тижнів" (1986)
https://youtu.be/CHX9ZvTeIIs
Перший документальний фільм про Чорнобильську катастрофу, який знімали одразу після вибуху та в перші місяці ліквідації трагедії. У стрічці зібрані правдиві спогади свідків, через що фільм був навіть забороненим до показу в СРСР.
Команда режисера Володимира Шевченка провела на місці аварії 100 днів поряд з пожежниками, енергетиками, військовими, дозиметристами і атомниками, що ліквідовували наслідки вибуху на ЧАЕС. Через це значна кількість відзнятого матеріалу була засвічена радіацією і її не хотіли допускати до показів. Однак режисеру вдалося вставити зняті з вертольоту кадри зруйнованого реактору у фінальну версію. Саме на них звуковим фоном поставили удари лічильника Гейгера.
"Дзвін Чорнобиля" (1987)
https://youtu.be/WUmc5PzxHYQ
Документальний фільм, який було знято на місці катастрофи. Він відзнятий з 28 травня по 26 червня і на початку вересня 1986 року. Традиційно для цих часів, його спочатку не допустили до показу в СРСР.
Автори фільму не намагалися зобразити причини Чорнобильської катастрофи. У кіно переважає хроніка подій вже після аварії, життя людей, які постраждали, кадри із солдатами, яких відправили на місце події.
"Дзвін Чорнобиля" занесений до "Книги рекордів Гіннеса" як фільм, який був показаний у всіх країнах світу, де є телебачення.
"Аврора" (2006)
До 20-ліття Чорнобильської катастрофи на великому екрані вийшов фільм "Аврора" Оксани Байрак. Вона розповідає історію дівчинки-сироти Аврори з Прип’яті, чиїм єдиним другом є працівник ЧАЕС. Однак її плани про кар’єру балерини руйнує Чорнобильська катастрофа і велика доза радіації, яку утримує дівчинка, коли намагається врятувати свого друга.Після цього її доправляють на лікування до США, де вона зустрічається зі своїм кумиром Миколою Астаховим, зіркою балету, який переживає глибоку творчу кризу. Зустріч із умираючою дівчинкою, яка мріє стати балериною, допомагає Миколі Астахову змінити своє життя.

                                                     "Битва за Чорнобиль" (2016)

Одним з найбільших документальних фільмів про аварію на ЧАЕС вважається "Битва за Чорнобиль" каналу Discovery. У ньому авторам вдалося поспілкуватися з чималою кількістю людей, які були причетні до ліквідації наслідків катастрофи, в тому числі і президентом СРСР Михайлом Горбачовим.
У фільмі озвучуються факти про те, як ліквідатори намагалися не допустити ще одного вибуху, про радіацію, яку отримали жителі Прип’яті та навколишніх сіл, і про те, як радянська влада намагалась усіляко замовчувати як факт катастрофи, так і його жахливі наслідки.


Травень
Година спілкування "Не загасити пам’яті вогонь"

8 травня Україна відзначає День пам'яті та примирення, який символізує перемогу над нацизмом. Саме в цей день 1945 року нацистська Німеччина капітулювала у Другій світовій війні.
Друга світова війна почалася 1 вересня 1939 року і тривала до 2 вересня 1945 року. Третій Рейх окупував Польську Республіку, а 17 вересня до цих дій долучився Радянський Союз. Друга світова війна значно вплинула на долю людства. В ній брала участь 61 країна, а воєнні дії відбувалися на території 40 держав. Загальне число загиблих під час Другої світової складає близько 65-70 млн осіб.
   У Другій світовій війні загинув майже кожен другий українець. 2,5 млн людей вивезли на примусові роботи до Німеччини. Війна зруйнувала більшість великих та малих міст України. Без даху над головою залишилося близько 10 млн осіб. Україна постраждала більше, ніж будь-яка інша країна Європи.
Травень
Онлайн-виставка "Україна вишивана"
День вишиванки в Україні щороку відзначається в третій четвер травня. 2020 року – це 21 травня. Вишиванка – символ української національної культури. День вишиванки – поки ще не офіційне і відносно нове свято, покликане сприяти єдності та культурному відродженню українського народу.

У  невичерпній  спадщині  духовної  культури  українського  народу  є особлива, винятково важлива її частина – вишивка. Українська вишита сорочка втілює в собі одну з основних функцій, якої дотримувалися з давніх часів, — бути оберегом, а вишиванка — це не тільки символ краси, молодості, наслідування, а й наш генетичний код.




Історія української вишиванки – це історія українського народу. З вишиванки, як з книги, можна зчитати, якими талановитими були і є українці, якими гарними були господарями та майстрами, як бідували, коли Україну захоплювали чи намагалися зруйнувати, чи коли знищували нашу культуру і сам ген українства (заборона одягати вишиванки, виключення з університету, ув’язнення, позбавлення майбутнього…).
Вишиті  сорочки  та  вишиванки  будуть  оберігати  нас,  наділяти  силою рідної землі, тому що символи, вишиті на них, мають глибоке значення, яке закладене тисячі років тому.
Вишиванка – це символ, який єднає українців і презентує Україну у світі. Вишиванка – це генетичний код та дрес-код української нації.





Травень 

Віртуальна подорож країнами Європи


Травень

ІНСТРУКЦІЯ №  47 з безпеки життєдіяльності учнів під час літніх канікул
1. Загальні положення.
1.1. Інструкція з безпеки учнів під час літніх канікул поширюється на всіх учасників освітнього процесу під час перебування учнів на літніх канікулах. 1.2. Інструкцію розроблено відповідно до «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 № 563, «Правил дорожнього руху України», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, «Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України», затверджених Наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління державної пожежної охорони від 30.09.1998 № 348/70.
1.3. Всі учасники освітнього процесу повинні знати правила надання першої (долікарської) допомоги при характерних ушкодженнях, мати необхідні знання і навички користування медикаментами.
2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час літніх канікул.
 2.1. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів перед початком літніх канікул. 2.1.1. Перед початком літніх канікул чітко визначити терміни початку та закінчення канікул.
2.1.2. У разі продовження канікул слід телефонувати в останній день визначених термінів до приймальної школи або вихователю, наставнику класу для визначення нового терміну канікул
2.1.3. Ознайомитися з планом проведення канікул у класі, школі, брати активну участь у запланованих заходах.
 2.1.4. У разі неможливості через поважні причини або сімейні обставини взяти участь у запланованих заходах під час канікул або вчасно приступити до занять після канікул.
2.2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час літніх канікул.
2.2.1. Під час канікул, перебуваючи на вулиці й ставши учасником дорожньо-транспортного руху, чітко виконувати правила дорожнього руху:
· рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, притримуючись правого боку;
· за межами населених пунктів, рухаючись узбіччям чи краєм проїжджої частини, йти назустріч руху транспортних засобів;
· переходити проїжджу частину тільки по пішохідних переходах, зокрема підземних і наземних, а у разі їх відсутності – на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч;
· у місцях із регульованим рухом керуватися тільки сигналами регулювальника чи світлофора;
· виходити на проїжджу частину з-за транспортних засобів упевнившися, що не наближаються інші транспортні засоби;
· чекати на транспортний засіб тільки на посадкових майданчиках (зупинках), тротуарах, узбіччях, не створюючи перешкод для дорожнього руху;
 · на трамвайних зупинках, не обладнаних посадковими майданчиками, можна виходити на проїжджу частину лише з боку дверей і тільки після зупинки транспортного засобу;
· у разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного або синього кольору, чи спеціальним звуковим сигналом, треба утриматися від переходу проїжджої частини або негайно залишити її;
· категорично заборонено вибігати на проїжджу частину, влашто на ній або поблизу неї ігри, переходити проїжджу частину поза пішохідним переходом, або встанов місцями;
· по проїжджій дорозі рухатися на велосипеді можна тільки дітям, які досягай 16-ти років; мопеди й велосипеди повинні бути обладнанні звуковим сигналом та світлоповертачами: попереду – білого кольору, по боках – оранжевого, позаду – червоного; на голові у водія має бути захисний шолом; слід чітко дотримуватися правил дорожнього руху;
· водіям мопедів і велосипедів заборонено: керувати транспортом із несправним гальмом, звуковим сигналом, у темну пору доби; рухатися по автомагістралях, якщо є поряд велосипедна доріжка; рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках; їздити не тримаючись за кермо та знімати ноги з педалей; перевозити пасажирів; буксирувати інші транспортні засоби;
· для катання на інших засобах (скейтборд, самокат, ролики тощо)  слід обирати місце на дитячих майданчиках та ін., на проїжджу частину виїжджати заборонено;
· учні повинні виконувати зазначені правила, а також інші Правила дорожнього руху України, знання про які були отримані на уроках основ здоров’я, виховних годинах, предметних уроках;
· перебувати поблизу залізничних колій дітям без супроводу дорослих заборонено;
· учні, користуючись транспортним засобом, повинні сидіти або стояти тільки в призначених для цього місцях, тримаючись за поручень або інше пристосування.
2.2.2. Під час канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, транспорті, учні повинні чітко виконувати правила пожежної безпеки:
· заборонено брати з собою вогненебезпечні предмети, що можуть спричинити пожежу (запальнички, сірники, петарди, бенгальські вогні, феєрверки, цигарки, легкозаймисті речовини, вогнезаймисту рідину тощо);
· користуватися газовою плитою вдома можна тільки із спеціалізованим електричним приладом для вмикання і під наглядом дорослих;
· заборонено використовувати віконниці на вікна для затемнення приміщень і застосовувати горючі матеріали; зберігати бензин, газ та інші легкозаймисті горючі рідини, приносити їх до приміщення; застосовувати предмети оформлення приміщень, декорації та сценічне обладнання, виготовлене з горючих синтетичних матеріалів, штучних тканин і волокон (пінопласту, поролону, полівінілу тощо); застосовувати відкритий вогонь (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні тощо), хлопушки, дугові прожектори; влаштовувати світлові ефекти із застосуванням хімічних та інших речовин, що можуть викликати загоряння; встановлювати стільці, крісла тощо, конструкції, виготовлені з пластмас і легкозаймистих матеріалів, а також захаращувати предметами проходи та аварійні виходи;
· у жодному разі не брати на вулиці чи в іншому місці незнайомі, чужі предмети, зокрема побутову техніку, не вмикати їх у розетку вдома чи в інших установах – це може призвесги до вибуху та надзвичайної ситуації;
 · не наближатися до електроприладів, музичної апаратури, що живляться струмом. Користуватися електроприладами тільки сухими руками і в присутності батьків. У разі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, іскріння проводки, слід негайно повідомити дорослих;
 · не скупчуватися біля проходів у громадських установах, біля входів та виходів, у приміщеннях вестибюлю;
· під час участі в масових заходах не кричати, не свистіти, не бігати, не стрибати, не створювати травмонебезпечних ситуацій у приміщенні, виконувати правила пожежної безпеки;
· у разі пожежної небезпеки (наявності вогню, іскріння, диму) слід  негайно вийти на повітря (за двері, балкон) та кликати на допомогу. Викликати службу пожежної охорони за номером 101, назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію: наявність вогню, диму, кількість людей у приміщенні, залишити номер свого телефону;
· при появі запаху газу в квартирі, приміщенні у жодному разі не вмикати електроприлади, не користуватися стаціонарним чи мобільним телефоном, відчинити вікна, двері, перевірити приміщення, вимкнути газову плиту, якщо вона була ввімкнена, й вийти з приміщення; покликати на допомогу дорослих, негайно повідомити в газову службу за номером 104 чи 101 пожежну охорону – 101; назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію й залишивши номер свого телефону.
2.2.3. Під час канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, громадських місцях, приміщеннях, транспорті тощо учні повинні чітко виконувати правила з попередження нещасних випадків, травмування, отруєння тощо:
 · під час канікул заборонено перебувати біля водойм без супроводу дорослих для запобігання утоплення дітей.
Відпочиваючи у прибережній зоні, слід виконувати правила безпечної поведінки на воді:
не запливати за огороджу вальні буї, не підпливати до моторних човнів, вітрильників, веслових човнів та інших плавзасобів;
на залазити на технічні та попереджувальні знаки, буї та інші предмети;
не використовувати  рятувальні засоби і спорядження не за призначенням;
не стрибати у воду зі споруд, не пристосованих для цього, й у місцях, де невідомі глибина та стан дна;
не організовувати у воді ігри, пов’язані з пірнанням і захопленням тих, хто купається;
не стрибати у воду з човнів, катерів, вітрильників та інших плавзасобів;
не використовувати для плавання дошки, камери від волейбольних м’ячів, рятувальні круги, надувні матраци (особливо у штормову погоду);
не купатися біля причалів та у вечірній час, особливо після заходу сонця;
не стрибати у воду в незнайомих місцях;
 не купатися біля обривів, зарослих рослинністю берегів; не засмічувати воду та узбережжя, не залишати та не кидати сміття.
Заборонене купання у затоплених кар’єрах, каналах, озерах, пожежних водоймах, ставках, морських акваторіях та інших водоймах, що не мають обладнаних пляжів сезонними рятувальними постами, не зареєстровані місцевою владою як місця масового відпочинку.
 Під час купання не слід робити зайвих рухів, не пірнати, не треба тримати свої м’язи в постійній напрузі, не порушувати ритму дихання, не перевтомлювати себе, не брати участі у великих запливах без необхідних тренувань та дозволу лікаря.
Не можна заходити у воду спітнілим або після прийому сонячних ванн, жвавих ігор. Як тільки ви починаєте замерзати, треба негайно вийти з води, енергійно розтертися рушником і швидко одягтися. Категорично заборонено заходити у воду, якщо ви погано почуваєтеся;
· категорично заборонено перебувати біля будівельних майданчиків, кар’єрів, закинутих будівель для запобігання обрушень будівельних матеріалів й попередження травм та загибелі дітей;
· категорично заборонено вживати алкоголь, наркотичні засоби, тютюнові вироби, стимулятори;
· уникати вживання в їжу грибів;
· категорично заборонено брати в руки, нюхати, їсти незнайомі дикі рослини чи паростки квітів, кущів, дерев, що може призвести до отруєння;
· пересуватися слід обережно, спокійно. Беручи участь в іграх, не створювати хаотичного руху, не штовхатися, не кричати. На вулиці бути обережним, дивитися під ноги, щоб не впасти в яму чи відкритий каналізаційний люк;
 · не підходити на вулиці до обірваних, обвислих проводів, або проводів, які стирчать, а особливо, якщо від них іде гудіння – дані проводи можуть бути ще підживлені електрострумом;
 · не підходити до щитових, не залазити на стовпи з високовольтними проводами – можна отримати удар електрострумом від високовольтних живлень на відстані 5 м;
· бути обережним на дитячих майданчиках, у парках відпочинку: спочатку переконатися, що гойдалки, атракціони, турніки та інші прилади справні, сильно не розгойдуватися й не розгойдувати інших, щоб не призвести до падіння чи іншого травмування;
· не виходити на дах багатоповерхівки для попередження падіння дітей із висоти;
· не підходити до відчинених вікон, мити вікна тільки в присутності дорослих, не нахилятися на перила, парапети сходинок для запобігання падіння дітей із висоти;
· не спускатися у підвали будинків чи інші підземні ходи, катакомби, бомбосховища – там може бути отруйний газ;
· не вступати в контакт із незнайомими тваринами для запобігання отримання укусів від хворих на сказ тварин;
· застосовувати всі знання й правила, отримані на уроках основ здоров’я, виховних годинах, уроках.
2.2.4. Під час канікул учні повинні виконувати правила безпеки життєдіяльності під час самостійного перебування вдома, на вулиці, у громадських місцях, у друзів, на молодіжних дискотеках, у замкнутому просторі з чужими людьми, правила попередження правопорушень та насильства над дітьми: · не розмовляти й не вступати в контакт із незнайомцями, зокрема не передавати їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками міліції. Слід одразу кликати на допомогу й швидко йти до людей;
· не підходити до автомобілів із незнайомцями, навіть якщо вони  запитують дорогу. Скажіть, що не знаєте, і швидко йдіть геть;
· перебувати без супроводу дорослих на вулиці дітям до 10-ти років можна до 20 год, до 14- ти років – до 21 год, до 18-ти років – до 22 год. У темну пору сезону – до настання темряви; · діти мають право не відчиняти двері дому навіть представникам правоохоронних органів. Якщо незнайомець запитує, чи скоро прийдуть батьки, повідомте, що скоро – вони у сусідів, а в цей час зателефонуйте батькам і двері незнайомцям не відчиняйте;
· бути подалі від тих, хто влаштовує бійки, не брати участі в суперечках дорослих і не провокувати словами чи діями агресивну поведінку, що може призвести до бійки або травми; у стосунках із оточуючими керуйтеся толерантними відносинами;
· не заходити в під’їзд, ліфт із незнайомими людьми; одразу кликати на допомогу, якщо незнайомець провокує якісь дії щодо вас. Бути уважнішими, оглядатися й перевіряти, чи не слідує за вами хтось під час проходу провулків, підземних переходів між домами й тунелями. Якщо за вами хтось іде, зупинитися й відійти у сторону, щоб потенційний переслідувач пройшов повз вас;
 · під час перебування на дискотеці, треба завчасно попередити батьків, щоб зустріли вас після заходу; слід керуватися загальними правилами етикету й нормами поведінки, не провокувати оточуючих на агресивну поведінку діями і словами.
 · У разі небезпечної ситуації звертатися до служби охорони закладу, викликати міліцію за номером 102, зателефонувати батькам;
· не вчиняти дії, що можуть призвести до правопорушень;
· батьки неповнолітніх, які не займаються вихованням своїх дітей, підлягають адміністративному штрафу в розмірах, передбачених відповідною статтею Карного кодексу України;
· всеукраїнські гарячі лінії підтримки дітей та молоді України: Всеукраїнська лінія «Телефон довіри» – 800-500-21-80; національна гаряча лінія з питань попередження насильства над дітьми та захисту прав дітей – 500-500-33-50 (у межах України дзвінки безкоштовні).
2.2.5. Під час канікул учні повинні виконувати правила запобігання захворювань на грип, інфекційні й кишкові захворювання, педикульоз тощо: · при нездужанні не виходити з дому, щоб не заражати інших людей, і викликати лікаря;
· хворому виділити окреме ліжко, посуд, білизну; · приміщення постійно провітрювати; · у разі контакту із хворим одягати марлеву маску; · хворому слід дотримуватися постільного режиму; · вживати заходів профілактики: їсти мед, малину, цибулю, часник; чітко виконувати рекомендації лікаря; · постійно мити руки з милом перед їжею; · не їсти брудних овочів та фруктів, ретельно їх мити й ошпарювати; · для запобігання захворювання на педикульоз, регулярно мити голову; довге волосся у дівчат має бути зібране у зачіску, не користуватися засобами особистої гігієни (гребінцем) інших осіб, а також не передавати свої засоби гігієни іншим. Не міряти й не носити чужого одягу, головних уборів, а також не передавати свого одягу іншим; · не вживати самостійно медичних препаратів, не рекомендованих лікарем; · якщо ви погано почуваєтеся, а дорослих немає поряд, слід викликати швидку медичну допомогу за номером 103, описавши свій стан, назвавши номер свого телефону, домашню адресу, прізвище, ім’я, а також зателефонувати батькам.
3. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів при виникненні надзвичайної або аварійної ситуації.
3.1. Не панікувати, не кричати, не метушитися, а чітко і спокійно виконувати вказівки дорослих, які перебувають поряд.
3.2. Слід зателефонувати батькам, коротко описати ситуацію, повідомити про місце свого перебування.
3.3. Якщо ситуація вийшла з-під контролю дорослих, потрібно зателефонувати до служб екстреної допомоги за телефонами: 101 - пожежна охорона; 102 – міліція; 103 – швидка медична допомога; 104– газова служба; коротко описати ситуацію, назвати адресу, де сталася надзвичайна ситуація, а також своє прізвище, ім’я, номер свого телефону.

3.4. У разі можливості слід залишити територію аварійної небезпеки.


























Коментарі

Популярні дописи з цього блогу